ЕКГ з минулого. Граємо в Шерлока Холмса.

Абсолютно випадково копаючись в архівах медичної документації одної далекої дільничної лікарні села N ви натрапили на незвичного вигляду кардіограму:

 

photo-ECG

 

1. Містер Холмс, коли і кому зняли цю ЕКГ?

2. Доктор Ватсон, що ви скажете про здоров'я пацієнта?

 

Давайте поглянемо на саму електрокардіограму:

 

1. ЕКГ записана на фотоплівці (отвори від роликів по краях) - значить використовувався фотокардіограф, можливо - працюючий за принципом струнного гальванометра. Це означає, що ЕКГ була записана десь між 1920-ми і 1950 роками. Навряд настільки старі механічні апарати працювали в наших краях пізніше.

einthoven scheme

Фото з сайту http://chem.ch.huji.ac.il/history/einthoven.html

  

2. У ті часи ЕКГ була одним з найбільш сучасних методів дослідження серця, порівнянною за значимістю з позитронно-емісійною томографією в наші дні. Швидше за все на території області N були один або два кардіографи. А може - жодного, і дослідження проводилося в Києві чи Москві.

 

3. Це означає, що на ЕКГ направляли найважчих, незрозумілих і потребуючих докладного розбору хворих. А значить наш хворий мав якесь серйозне захворювання.

 

4. Давайте подивимося на швидкість запису: звичних кліток по 5мм тут немає. Є вертикальні поділки, які найімовірніше нанесені через 0,1 сек. Давайте поки дотримуватися цієї теорії.

photo ECG explained

 

5. Подивимося на ритм. Ми бачимо більш часто повторювані зубці (ймовірно - P, тривалість - прибл. 0,15 сек., Частота - 43 в хв.), Що йдуть в своєму ритмі, і набагато більш рідкісні комплекси QRS (тривалість - прибл. 0,1 сек. , частота - 16 у хв.), що йдуть в своєму. Взаємозв'язку між ними немає.

 

6. Ми бачимо, що на фрагменті плівки зареєстровано лише одне відведення. Якщо вірити позначці олівцем в нижньому правому куті - перший стандартне (I). З огляду на висоту R і відсутність S в єдиному відведенні електрична вісь серця у даного хворого - горизонтальна (хоча може бути як нормальна, так і відхилена вліво).

 

Висновок:

У наявності всі ознаки наявності у хворого повної AV-блокади. Горизонтальна (або відхилена вліво) вісь серця передбачає довго протікаюче кардіологічне захворювання, що призвело до кардиомегалії. Терміновість і важливість кардіограми в даному випадку пояснюється тим, що у хворого були "неясні" епізоди втрати свідомості, що супроводжувалися повільним пульсом (можливо, напади Морганьї-Адамса-Стокса). Чому напади? Тому що з постійною ЧСС = 16 уд./хв. людина не вижила б.

 

Нажаль, немає ніякої іншої документації даного хворого, але результат даного клінічного випадку можна передбачити. За часів коли кардіостимулятори ще не імплантували, подібні порушення провідності лікували настоянкою беладони і атропіном. Або прикладали п'явок.

 

Ватсон, справа розкрита!

Чи не час пограти на скрипці?

 

  

Підписуйтесь! Всі нові клінічні завдання публікуються Вконтакті: http://vk.com/public66772331

 

Related Articles