Раптовий біль у променевозап'ястному суглобі.

Хворий, що страждає на подагру протягом 8 років, перебував на стаціонарному обстеженні та лікуванні з приводу чергового загострення подагричного поліартриту з переважним ураженням I плесне-фалангових, гомілковостопних суглобів, дрібних суглобів кистей.

 При обстеженні була проведена рентгенографія правого променевозап'ястного суглоба, однак вона не виявила будь-якої деструкції кісткової тканини:

gout before

 

Незважаючи на проведену терапію (3 літри лужної мінеральної води на добу, Диклофенак натрію 75 мг / добу, Ураліт-У три рази в день) хворий відчув швидко наростаючий біль у правому променевозап'ястному суглобі. Біль досяг дуже високої інтенсивності за 1 годину. Об'єктивно: суглоб набряклий, гіперемований, різко болючий при пальпації, рухливість у суглобі - мінімальна,  біль різко посилюється.

 Виконана повторна рентгенографія правого променевозап'ястного суглоба.

gout after

 

1. У чому причина раптового погіршення стану пацієнта?

2. Яка тактика лікування у даній ситуації?

 

 1. На повторній рентгенограмі видно, що в човноподібній кістці з'явилося просвітлення - класичний "пробійник". Він з'являється, коли внутрішньокістковий тофус спустошується, втрачаючи рентгенпозитивні кристали сечової кислоти, а його порожнина заповнюється рентгеннегативною сполучною тканиною.

 

объяснение рентгенограммы

 

У даного пацієнта тофус спустошився у порожнину променевозап'ястного суглоба. Вміст тофуса не лише травматичний для хряща (гострі кристали моноурата натрію пошкоджують суглобові поверхні), але і володіє вкрай сильними прозапальними властивостями.

Одночасно із запаленням у суглобі утворюється велика кількість синовіальної рідини, що призводить до різкого порушення його функції. Якщо у даного хворого зробити пункцію суглоба і подивитися отриману рідину під мікроскопом, то в поляризованому світлі ми побачимо безліч кристалів моноурата натрію. Саме такі мікроскопічні дані є єдиним стовідсотковим підтвердженням подагричного походження артриту.

 

2. Лікування даного пацієнта має стати більш інтенсивним: дозу диклофенаку натрію можна підвищити до 150 мг / добу, паралельно необхідно призначити ІПП (наприклад, пантопразол 40мг / добу), додати компреси з гідрокортизоном і анальгіном місцево на область суглоба 2 рази на добу.

 

Коли об'єктивні ознаки запалення підуть на спад, можна буде знизити інтенсивність терапії.

 

  

Підписуйтесь! Усі нові клінічні задачі публікуються Вконтакте: http://vk.com/public66772331