До вас на прийом прийшов чоловік 22 років зі скаргами на епізодичні "перебої" в роботі серця.
При більш детальному розпиті вдається з'ясувати, що пацієнт ніколи не займався спортом через погану переносимість фізичних навантажень: швидко настає загальна слабкість і з'являється відчуття "нестачі повітря". Також на фоні навантаження декілька посилюються "перебої" в роботі серця. Об'єктивно: нормостенічної статури, PS = 70 за хв., ритмічний; АТ = 120/75 мм рт.ст. З боку внутрішніх органів - без патології.
Ви знімаєте хворому ЕКГ:
1. Які патологічні зміни ви бачите на ЕКГ?
2. Який діагноз?
3. Що ви порекомендуєте даному пацієнту?
1. Розбір ЕКГ: Дивимося на стандартні і посилені відведення (I, II, III, aVR, aVL, aVF): Тепер погляньмо на грудні відведення V1-V6: 2. Діагноз: Така комбінация ознак вказує лише на один можливий діагноз: минущий WPW-синдром. Тут є і вкорочення PQ, і дельта-хвиля, за рахунок якої розширений QRS, і депресія ST, обернена за напрямком до дельта-хвилі. На даній кардіограмі WPW-синдром проявився лише в шести комплексах, що так сильно відрізняються від першого, нормального скорочення. В грудних відведеннях також зареєстрована нормальна ЕКГ - додатковий пучок проведення заблокувався десь у момент переключення ЕКГ-апарата на запис грудних відведень. 3. Рекомендації пацієнту: WPW-синдром небезпечний суправентрикулярними та шлуночковими тахіаритміями, що здатні спричинити втрату свідомості і смерть хворого. Наш пацієнт має лише мінімальні симптоми, можливо, пов'язані із "включенням" додаткового пучка проведення, отже, пацієнт потрапляє до групи низького ризику. Але ми все одно маємо впевнитись у відсутності навіть коротких епізодів тахікардії на фоні навантаження. Рекомендації: P.S.: На даній ЕКГ зафіксовано WPW тип Б. Для того, хто цікавиться - читайте підручник В.Н. Орлова (російською мовою).
Зверніть увагу, що медикаментозне лікування ми поки що не призначаємо. Воно необхідне лише на етапі підготовки до радіочастотної абляції, або ж якщо у хворого є протипоказання до такої процедури.
Підписуйтесь! Усі нові клінічні задачі публікуються Вконтакте: http://vk.com/public66772331