Коротка історія кафедри з 1904 по 2014 роки

janovski-f-g

Кафедрою госпітальної терапії в 1904-1905 рр. завідував професор Феофіл Гаврилович Яновський (1860-1928). В основному розробляв питання бактеріології, туберкульозу та нефрології.

korovicki-a-kКафедрою госпітальної терапії з 1908 по 1921 р завідував професор Костянтин Іларіонович Коровицький (1861-1921). Його наукові праці присвячені, в основному, змінам крові при інфекційних захворюваннях і при ревматизмі.

stavraki-v-e

З 1921 по 1930 р. кафедру госпітальної терапії очолював професор Володимир Омелянович Ставракі (1877-1932). У цей період на кафедрі вивчали ферментативні і обмінні процеси. Докторська дисертація В. Е. Ставракі присвячена вивченню ферментативних функцій в організмі при видаленні підшлункової залози.

У 1930 р. в зв'язку з введенням чотирирічного курсу навчання кафедра була ліквідована, і знову відкрилася лише у 1934 р.

jasinovski-m-aПрофесор, академік АМН СРСР Михайло Олександрович Ясиновський (1899-1972) завідував кафедрою госпітальної терапії з 1934 по 1956 р. З приходом М. А. Ясиновського робота кафедри, особливо науково-дослідницька, значно пожвавилася. Коло наукових проблем, якими займалася кафедра в цей час, включало ревматизм, хворобу Боткіна, клініку та лікування еритремії.

Доцент Павло Лазарович Гінзбург очолював кафедру госпітальної терапії з 1956 по 1959 рік, багато уваги приділяв удосконаленню клінічного обстеження і лікування хворих. Він автор 24 наукових робіт, присвячених питанням внутрішньої патології: вміст калію, кальцію при внутрішніх захворюваннях, вплив дистильованої води на склад крові, клініка поворотного ендокардиту.

bojko-g-fЗ 1959 по 1966 роки завідувачем кафедри госпітальної терапії був професор Гавриїл Феодосійович Бойко (1904-1974). Надаючи великого значення ЕКГ методу, широко впроваджував його в клініку. Захистив кандидатську дисертацію «Значення ЕКГ в оцінці гострих порушень вінцевого кровообігу» (1955), а в 1969 році захистив докторську дисертацію «Зміни серця при ревматизмі (за даними ЕКГ)».

alejnikova-l-iПрофесор Людмила Йосипівна Алєйнікова (1923-1981) - заслужений діяч науки УРСР, лауреат Державної премії УРСР завідувала кафедрою госпітальної терапії з 1966 по 1981 р. З її ініціативи клініку оснастили сучасною апаратурою, було відкрито відділення для лікування хворих на гострий інфаркт міокарда з палатою інтенсивної терапії і реанімаційною службою, де вперше в Одесі здійснювалися реанімаційні заходи.

Кафедра перетворилася на міський кардіологічний центр, під керівництвом якого працювала кардіологічна служба станції швидкої допомоги, було створено відділення реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця. На кафедрі активно вивчалися проблеми морської медицини, поглиблено досліджувалися особливості виникнення, розвитку, перебігу, лікування та попередження захворювань серцево-судинної системи у моряків.

Професор Л. Й. Алєйнікова - автор близько 200 наукових робіт з питань діагностики, клініки та особливостей перебігу цукрового діабету, профілактики коронарного тромбозу, застосування фибринолізину для запобігання інфаркту міокарда, проблем морської медицини. Колективом кафедри інтенсивно розроблялися проблеми перебігу гострої пневмонії у хворих різних вікових груп.

Vladislav-MihajlovichЗ 1982 по 2006 р. кафедрою госпітальної терапії завідував професор Владислав Михайлович Юрлов (1940). Він автор понад 160 наукових робіт, присвячених проблемам гематології, діагностики, лікування і стану гемокоагуляції у хворих із захворюваннями системи крові, застосування магніто-і лазеротерапії в кардіології. У 1992 р кафедра госпітальної терапії стала найбільшою клінічною кафедрою медичного університету, на якій готували лікарів загальної практики. Науковими напрямками кафедри були розробка проблеми кардіоміопатій, поглиблене вивчення магніто-лазерної терапії ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, вивчення впливу віддалених наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на стан здоров'я, роль внутрішньоклітинної інфекції в генезі багатьох захворювань і розробка методів їх лікування.

Natalya-ArtemovnaЗ червня 2006 року кафедрою госпітальної терапії ОНМедУ завідує доктор медичних наук, професор Золотарьова Наталя Артемівна.