До 80-річчя від дня народження. Людмила Йосипівна Олейникова (1923-2003)

Хтось із мудрих людей зауважив, що відкриття народжуються там, де закінчуються знання вчителя і починаються нові знання учня. Широка ерудиція, глибокі знання, дар наукового передбачення Людмили Йосипівна знайшли відображення у виборі наукового і практичного напрямків діяльності - розробці актуальних методів діагностики й лікування серцево-судинної патології, і зокрема ішемічної хвороби серця.

Нею запропонований метод фібринолітичної і антикоагулянтної терапії гострого інфаркту міокарда, який є по суті прообразом сучасної тромболітичної терапії.

З її ініціативи та за безпосередньої участі співробітників її кафедри в Одесі була створена спеціалізована кардіологічна служба для надання допомоги хворим на інфаркт міокарда: спеціалізовані бригади швидкої допомоги - відділення гострого інфаркту міокарда з палатою інтенсивної спостереження - відділення реабілітації для хворих на інфаркт міокарда на госпітальному етапі (всі на базі 3 міської клінічної лікарні) і відділення санаторно-курорного етапу реабілітації (сан. "Росія").

У відділеннях реабілітації лікувалися не тільки жителі Одеси, а й Одеської, Херсонської та Миколаївської областей. Все кардіологи міста були теоретично і практично підготовлені на кафедрі госпітальної терапії. За час завідування кафедрою Людмила Йосипівна керувала двома докторськими і більш ніж 30 кандидатськими дисертаціями, виховала плеяду непересічних викладачів, які і нині становлять гордість Університету.

aleinikova-3

Значна роль Л.Й.Олейніковой в розвитку вчення про морський медицині: розроблено та впроваджено новий комплекс оригінальної методики діагностики захворювань серцево-судинної системи у моряків в умовах рейсу; вивчено вплив умов Світового океану на розвиток цієї патології. Вона очолювала проблемну комісію з морської медицини МОЗ і Південного наукового центру АМН УРСР, членом всесоюзної проблемної комісії "Людина-Океан". Л.І.Алейнікова тривалий час була головою обласних товариств терапевтів і кардіологів. Засідання проходили в будинку вчених. Зал завжди був переповнений, настрій слухачів і учасників - піднесеним, так як кожне засідання готувалося як свято.

Людмила Йосипівна була організатором блискуче проведеного в Одесі 10 з'їзду терапевтів України. Нею була організована також одна з міжнародних конференцій з проблем морської медицини. Засідання проходили на борту пасажирського лайнера, що курсував вздовж Ченоморского узбережжя. Цей науковий круїз до сих пір залишився в пам'яті учасників як одна з яскравих сторінок життя. Людмила Йосипівна дуже любила людей, намагалася наповнити життя нашого колективу красою, музикою, радістю ...

Це і професійно-дружні бесіди з Русланом Федоровичем Макулькіним, Ярославом Борисовичем Максимовичем, Кирилом Антоновичем Велікановим ... зустрічі з відомими літераторами, акторами, музичні вечори, які проходили зазвичай в прекрасних залах Будинку вчених.

Ми пам'ятаємо святкування закінчення навчального року, як ми їх називали по-школярськи "Спалювання щоденників", у неї на дачі, успішних захистів дисертацій її учнями - все те, чим прикрашала і об'єднувала наші життя Людмила Йосипівна.

«Жизнь - ведь тоже только миг,

Только  растворение

Нас самих во всех других

Как бы им в дарение...»

Лекції та доповіді Людмила Йосипівна також сприймала і підносила як свято, в них відчувалося її самовираження, одна з, ніж в наукових працях. Вона завжди була щаслива від можливості розповісти нове, в чомусь переконати, залучити до значного і прекрасного. Всі відчували, що живе спілкування для неї дорого і бажано, все відчували, що кожного колегу вона любить і виділяє по-своєму неповторно ... Сила чарівності її особистості була такою, що люди, володіючи здатним і нестандартним розумом, вражають нас "грою розуму "- це запам'ятовується надовго. Але найрідкісніша гармонія в житті відвідує нас тоді, коли людина дарує нам не тільки розум, а й силу і серце - саме це залишається з нами назавжди.

«Все повторится снова и вновь:

Вера, надежда, любовь.

Верные  знания  - радуга мира.

Ясная песня - бессмертная лира.

Сильное сердце в  подарок растущим

Светлая память средь ныне живущих.»

Соратники, учні.